29jan17:3021:00Jens Gaardbo & Den spanske Gryde250 kr.Hotel Aahøj, Hans Aabelsvej 1, 9300 Sæby
Hvad?
Ekstra foredrag Vi gentager successen fra 2024 “Jens Gaarbo & Den spanske Gryde”. Det ekstra arrangement afholdes onsdag d. 29. januar 2025. Deltagerpris inkl. mad og foredrag: 250 kr. pr. person ekskl. drikkevarer. —— Jens
Hvad?
Ekstra foredrag
Vi gentager successen fra 2024 “Jens Gaarbo & Den spanske Gryde”. Det ekstra arrangement afholdes onsdag d. 29. januar 2025. Deltagerpris inkl. mad og foredrag: 250 kr. pr. person ekskl. drikkevarer.
——
Jens Gaardbo, var i årtier danskernes Mr. News. Men han har også været meget andet, f.eks. kirkesanger og vinbonde. Og så spiller han i øvrigt både fodbold og basun og drikker temmelig meget rødvin, hvis han selv skal sige det.
Mød vendelboen Jens Gaardbo på Hotel Aahøj og få samtidigt noget til ganen. Vi byder på en aften med spansk mad og nordjysk inspireret foredrag.
Jens Gaardbo fortæller om opvæksten i det nordjyske, om karrieren på godt og ondt i den krævende medieverden. Og han har kommentarer til lidt af hvert i vores moderne tider, som han ærlig talt er lidt træt af, ”Alt nyt er noget skidt”, mener manden der ellers netop har levet af nyheder.
Der er i flere betydninger noget at tygge på og en del at grine af i selskab med den gode fortæller fra Frederikshavn. Mød Jens Gaardbo og Den spanske Gryde (for anden gang) den 29. januar på Hotel Aahøj i Sæby.
Den spanske Gryde serveres i hotellets hyggelige Vinterhave fra kl. 17.30-19.00:
Følgende:
Frilandsgris stegt over bål med tomat, løg, salvie, bacon og paprika.
Hertil forskellige små lækre toppings på bordene:
Oliven, grillede peberfrugter, friske limebåde, krydret creme fraiche, sprøde tortilla chips samt friskbagt surdejsbrød og purløgsolie.
Foredraget med Jens Gaardbo starter kl. 19.15. Der er mulighed for at købe drikkevarer i baren før foredraget.
Deltagerpris inkl. mad og foredrag: 250 kr. pr. person ekskl. drikkevarer.
Vi ses til en dejlig aften!
Obs. tilmelding til eventet er nødvendigt. Der er begrænsede antal pladser.
Tilmeldingen er bindende og foretages på info@aahoj.dk eller på mobil +45 21 75 41 92
Mere
Hvornår?
onsdag 29. januar 2025 17:30 5:30pm - 9:00pm(GMT+01:00)
Hvor?
Hotel Aahøj
Hans Aabelsvej 1, 9300 Sæby
Comments are closed.