05jul8:30HAVN 2 HAVN RUNNING TOURSæby Havn

Hvad?

Velkommen til Havn 2 Havn Running Tour….

Sæby Østkystens perle….har Kattegat som en dejlig nabo, en nabo som giver dette løb dimensioner.

Løbet har start og mål på havnen i Sæby, nærmere betegnet på Sæby Kajakklub’s forplads. Kun få meter herfra er der en fantastisk badestrand. Så her er der rig mulighed at få en dukkert efter løbet, eller tag hele familien med på løbe/strandtur i Sæby…vi har masser af plads til hygge på stranden og havnen.

Løbet starter i Sæby og begiver sig nordpå langs Kattegat på strandpromenaden, på stranden, på stier og cykelstier til Frederikshavn.

På ruten passerer du bla. resterne af et bunkersanlæg fra 2. verdenskrig. Du møder også den lille hyggelige havn – Neppens Havn.

Søsportshavnen i Frederikshavn er målet efter 10.6 km – her er der depot og her vender løbet så hjemad til havnen i Sæby.

Sommer, sol, sand og vand, krydret med maritimt havne miljø…. dette er Havn 2 Havn.

Nå ja..så er der selvfølgelig en Havne platte på menuen når du kommer i mål, med tilhørende kolde drikke. Samt en 70 mm Martim Havn 2 Havn medalje

 

Du har også en mulighed for at løbe eller gå Havn 2 Havn på 10.6 km. Her starter løbet på Søsportshavnen i Frederikshavn og slutter som alle andre distancer i Sæby.

 

Distancer:

Løb: 42.2 / 21.1 / 10.6 / 6.5 km

Walk: 6.5 / 10.6 / 21.1 km

 

Pris uanset distance: 135.00 kr

 

Vigtig info:

10.6 km Løb starter i Frederikshavn på Søsportshavnen ( Ved depotet – se Beachflag )….arranger samkørsel.

 

10.6 km Walk starter i Frederikshavn på Søsportshavnen ( Ved depotet – se Beachflag )….arranger samkørsel.

 

Start og mål: Pladsen foran Sæby Ro & Kajakklub

 

Adresse: Havnen 3 9300 Sæby

Havneguide – Info om området: https://www.havneguide.dk/havn/saeby-havn

 

Se ruten

 

Starttidspunkter: Sæby

Kl: 08.30 Marathon

Kl: 08.30 Walk 21.1 km

Kl: 10.00 21.1 km Early

Kl: 10.30 21.1 km

kl: 11.00 6.5 km Løb / Walk

 

Starttidspunkter: Søsportshavnen Frederikshavn

Kl: 11.00 Walk 10.6 km

Kl: 11.00 Run 10.6 km

 

Du får:

Maritim Havn 2 Havn medalje 70 mm – Startnummer – Godt opmærket rute – Depotforplejning – Diplom tast selv – Fuld menu efter løbet – Sol og masser af frisk luft – VIP adgang til strand/ badeområde 5o m fra målet – Mange lodtrækningspræmier

 

Forplejning:

Vi lover at ingen kører hjem med knurende maver.

Slagteren fra Aalborg kommer og griller – / Øl & Sodavand

Startnumre: Udleveres de respektive start steder

 

Max. tid for deltagelse:

21 km walk: 5 timer

21 km løb: 3 timer

42 km: 6 timer

Max deltager: 200
Depot: Ved start / mål / 10.6 km – vanddepot halvvejs

Omklædning: Muligt.

Toilet: Mange… offentlige på havnen

Bad: Gratis i havet – muligt mod betaling på havnen

 

 

Ta`hele familien med til Sæby til: Løb / Hygge / Bade / Shopping / Masser af dejlig frisk luft

 

Tilmeld her

 

Mere

Hvornår?

lørdag 5. juli 2025 8:30 8:30am(GMT+02:00)

Hvor?

Sæby Havn

Øvrige events

Comments are closed.